Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Život psíkov v útulku

Život psíkov v útulku

Vzhľadom na to, že opustených psíkov na uliciach stále pribúda a mnohí z nich bývajú týraní, som sa rozhodla osloviť neziskovú organizáciu Žilinský útulok o.z. , ktorý mi ochotne zodpovedal všetky dané otázky.

Mohli by ste nám povedať o vašom zariadení viac? Ako, kedy a prečo vzniklo?
Za to, že Žilinský útulok existuje, patrí veľká vďaka hlavne rodine Orčíkovcom a zvlášť Soni, ktorá sa snažila svoj sen naplniť a jej otcovi , ktorý jej k tomu pomohol a poskytol pozemok a financoval celú výstavbu útulku. Majiteľom útulku je Soňa Čutková, ktorá aj riadi jeho činnosť. Útulok bol oficiálne otvorený v apríli 2011, kedy začala platiť aj zmluva medzi ním a mestom Žilina o odchyte a umiestňovaní opustených a túlavých psov.

V čom spočíva vaša práca, okrem toho, že poskytujete útočisko opusteným a často i týraným psíkom?
V útulku sa psíkom pokúšame spríjemniť čakanie na nové rodiny. Keďže k nám prichádzajú v rôznom psychickom a fyzickom stave, každému sa venujeme podľa potreby. Snažíme sa ich socializovať, ak sú zranení, tak ich ošetrujeme a usilujeme sa pripraviť na nový život.

Aké opatrenia robíte pri nájdených psíkoch? Na mysli mám prevencie ako napríklad očkovanie.
Psík po prijatí do útulku absolvuje klinické vyšetrenie. Pretože nevieme o ich minulosti nič, dostanú sérum Bodyglob, ktoré po 2 týždňoch preočkujeme kompletnou vakcínou, odčervíme (podľa potreby opakujeme), odblšíme a samozrejme začipujeme.

V ktorom období ich najčastejšie nachádzate? 
Toto je veľmi individuálne, nedá sa na to úplne presne odpovedať. Nie je to však po Vianociach, ako si veľa ľudí myslí, ale po letných prázdninách. Rodičia donesú deťom psa ako odmenu za vysvedčenie, a keď príde september a bežné povinnosti, tak pes už v rodine nemá miesto. Ďalším problémom je nezodpovednosť pri majiteľoch sučiek, ktorí si nedajú na ne pozor a dochádza k množeniu. Mali sme niekoľko prípadov vyhodených celých vrhov šteniat.

Odkiaľ získavate prostriedky na chod a fungovanie zariadenia?
Útulok dostáva každý mesiac dotáciu z Mesta Žilina, funguje však hlavne vďaka 2% a príspevkom od ľudí.

V čom, podľa vás, tkvie príčina, že sa toľko psíkov ocitá na ulici?
Ľudia si neuvedomujú, že mať psa je zodpovednosť na minimálne 10-15 rokov. Bohužiaľ si psíkov berú z nevhodných dôvodov. Hlavne si treba psa vyberať podľa povahy a nie vzhľadu.

Berú si ľudia často psíkov z útulku? Stáva sa niekedy, že ich vrátia späť?
Toto je tiež individuálne, niekedy sa adoptuje aj viac psíkov v jeden deň, inokedy niekoľko týždňov žiadny. Ako prvé sa adoptujú šteniatka. Bohužiaľ máme v útulku aj  starších, a tí si na rodiny musia počkať dlhšie. Pritom si zaslúžia rodinu rovnako ako aj tí mladší. Samozrejme psíkov nám vrátili, dôvody boli rôzne – vymyslená alergia na psa, údajne ničiteľstvo, rozchody partnerov, odchody do zahraničia, sťahovania… . Všetky „vážne“  dôvody sa samozrejme nepotvrdili a dnes sú psíkovia v nových rodinách, kde ich milujú a nemajú s nimi žiadne problémy. Najzaujímavejší dôvod na vrátenie psa bolo vymyslené uhryznutie susedy. Pes bol vykreslený ako zabijak, a keď sme sa skontaktovali s údajnou obeťou, tá sa vyjadrila, že pes ju nikdy nenapadol.

Aké máte s vaším zariadením plány do budúcnosti? Chcete ho zväčšiť , a tým pádom aj prijímať viac psíkov? 
Kapacitne je útulok dostačujúci. Keď máme voľné miesto, prijímame psíkov aj z iných útulkov.

Fotky psíkov, ktorí aktuálne hľadajú domov:

Ak by ste chceli pomôcť psíkom, tak navštívte stránku: https://www.preutulky.sk

Tu môžete označiť jedlo pre jednotlivé útulky a zaplatiť ho. Následne sa rozpošle jedlo do vami vybraných útulkov.