Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Vznik Future House Music

Vznik Future House Music

Žáner future house music (ďalej len FHM) je pomere mladý hudobný štýl, ktorý vznikol kombináciou deep house a electronic dance music (ďalej len EDM). FHM je na scéne len 6 rokov, čo je pomerne dosť málo. Po takomto období sa zvyčajne mení štýl hudby v komerčnom smere. Poprední predstavitelia, ktorých by sme mohli nazvať ako „objaviteľmi FHM“ sú Oliver Heldens a Tchami. Obidvaja hudobní producenti pochádzajú z Európy.

Oliver Heldens
Oliver Heldens

Oliver Heldens má len 21 rokov a pochádza z Holandska. Za pomerne krátku dobu sa dostal do komerčnej sféry. Pre nás možno až nepochopiteľné, ako sa taký mladík mohol v takomto veku dostať do svetového hudobného priemyslu. Pre Holandsko to samozrejme nie je nič nové, tento štát produkuje množstvo mladých a kvalitných producentov z rôznych sfér či sa jedná o house, trance, techno alebo niečo iné. Dalo by sa povedať, že Holandsko je krajina, ktorá určuje štýl tanečnej hudby. Nejeden známy producent pochádza z Holandska, napríklad taký Tiesto, Armin van Buuren, Ferry Corsten, Hardwell, Martin Garrix, Afrojack a mnoho ďalších. Heldens sa pôvodne venoval EDM, konkrétne electro house sfére. V určitý moment prišla zmena, ktorú si možno ani sám neuvedomil a zaujal mnoho poslucháčov EDM a deep house sféry. Odštartovala to jeho nová skladba s názvom „Gecko“, čo vo voľnom preklade znamená „Jašterica“. Zrazu z komerčných, ale aj undergroundových EDM „bangers“, čo sú skladby, ktoré majú intenzívny hlavný nábeh, sa stali „oddychové skladby“. Za to môže kombinácia dvoch žánrov: deep house a EDM do jedného štýlu. Keď to mám zhrnúť tak FHM je viac melodickejšia, ako aktuálny deep house, ale menej agresívnejšia ako dnešná EDM „bangers“. Inými slovami Oliver Heldens, ako jeden z predstaviteľov holandskej EDM, prešiel z klasických EDM skladieb na niečo pomalšie. To sa odzrkadlilo práve v jeho nových skladbách. Keď si ktokoľvek z vás vypočuje jeho skladby, ako napr. : Gecko, You Know, Bunnydance, Flamingo, pocíti prevládajúce EDM prvky v porovnaní s deep house. Pozrime sa na to z iného uhla pohľadu, zoberme si producenta Tchamiho.

Tchami
Tchami

Tchami vlastným menom Martin Joseph Leonard Bresso je francúzsky producent. Takisto sa radí medzi zakladateľov FHM, ale tento hudobný skladateľ sa líši tým, že na hudobnú tvorbu použil druhý žáner. Jeho skladby sú viac „pochmúrnejšie“, je to z nich doslova „cítiť“. Je to typické pre štýl deep house. Stačí ak si vypočujeme jeho prvé skladby napr.: Go Deep, Shot Caller, a iné. Zistíme, že obsahujú viac prvkov deep housu a následne smerujú do melodického štýlu. Samozrejme ak by sa poslucháč viac započúval do skladieb Tchamiho, zistil by, že majú viac sklon k deep housu a naopak Heldensové skladby sa prikláňajú k EDM. Aby som nepísal iba o zakladateľoch, tak by som bližšie rozobral štýly, z ktorých sa FHM skladá.

Deep house vznikol ako subžáner housovej hudby v 80. rokoch. Pôvodne v sebe spája prvky  žánrov Chicago house s jazz-funky a soulom. Tempo deep housových skladieb je v rozmedzí od 120 do 130 úderov za minútu (BPM). Podľa odvodených žánrov je ľahké sa dovtípiť, že deep house pochádza z USA. Deep house doteraz nebol pre širšiu verejnosť až taký známy hudobný štýl, pretože pre niekoho môže byť moc pomalý a nudný, v inom slova zmysle „nemastný-neslaný“.  V poslednej dobe sa tento žáner začal dostávať na prvé priečky známych hudobných portálov, ako sú: Beatport, iTunes a podobne. Z nudného a nemotorného štýlu sa zrazu stal oddychový a melodický žáner. Samozrejme museli sa pridať prvky EDM, aby to malo tie správne grády.

Elektronická tanečná hudba (EDM) je zhluk nových tanečných žánrov, štýlov a podštýlov. Skladá sa hlavne z housovej hudby, ale patrí sem aj elektronická, tanečná, freestylová a mnoho ďalších hudobných žánrov. Pri EDM je ťažké určiť počet úderov za minútu (BPM), pretože pre každý hudobný žáner, z ktorej sa EDM skladá ma svoj vlastný BPM. Napríklad housová alebo elektronická hudba má BPM od 115 do 135. Prečo spomínam práve tieto dva žánre? Housová a elektronická hudba tvoria podstatnú časť FHM v kombinacií s deep house. Niektoré žánre v EDM sú skôr určené pre tanec napr.: house, electro, techno, drum and bass a iné. Žánre typu glitch alebo trip-hop sú viac expresívnejšie a sú určené skôr na počúvanie ako na tancovanie. Vznik EDM sa datuje začiatkom 90. rokov.

Samotný FHM je tvorený zmesou syntezátorov, bicích automatov a sekvencií, kde sa kladie dôraz na unikátny zvuk týchto nástrojov. FHM mohli poslucháči objaviť na známom hudobnom portáli pre dj-ov a producentov s názvom SoundClud. Pre tých čo nevedia čo je, tak to v skratke vysvetlím. Je to internetová stránka pre distribúciu hudby. Je využívaná či už viac známymi alebo menej známymi producentmi, skladateľmi alebo dj-mi. Na túto stránku sa môžete zaregistrovať aj vy, ako bežný používateľ. Po registrácii máte vlastné konto, kde si môžete nájsť svojho obľúbeného speváka, dj-a, producenta, skladateľa. Môžete ho nasledovať, ukladať si jeho skladby do obľúbených a podobne. K účtu dostanete aj prístup na nahratie vlastných skladieb. Prečo práve spomínam SoundCloud? Práve na servéroch tejto švédskej spoločnosti sa po prvýkrát „objavil“  FHM, ako hudobný štýl, ktorý sa rozšíril až do komerčnej sféry. Momentálne nemôžem povedať či FHM dosiahne takú komerčnú úroveň ako aktuálne EDM „bangers“ alebo ho medzitým nahradí iný štýl, ktorý prerazí. Z môjho pohľadu FHM je kombinácia niečoho populárneho (EDM) a nie až tak populárneho (deep house). Spojením týchto dvoch hudobných štýlov vzniklo niečo, čo by som nazval „zlatá stredná cesta“. Pre poslucháčov, ktorí majú radi house alebo electro house ako ja a počúvajú ju často, je to príjemná zmena ochutnať oddychovejší žáner. Takisto ako zanikol pred 6 až 7 rokmi progresívny house, tak môže zaniknúť aj dnešný EDM „bangers“ a nahradí ho FHM alebo príde niečo nové. Svetový hudobný priemysel je otvorený a ako som spomínal na začiatku článku, aby sa skladby dostali do komerčnej sféry, trvá to niekoľko rokov.

Som študentom Elektrotechnickej fakulty na Žilinskej Univerzite, študujem odbor Multimediálne inžinierstvo. V Rádiu X som technik a mám na starosti reláciu „X-TIME“. Mojím obľúbeným hudobným žánrom je Future House Music.