Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Toastmasters Žilina

Toastmasters Žilina

Máš problémy vyjadrovať sa, hanbíš sa pred publikom alebo Ti robia problém prezentácie na cviká do školy? V tom prípade sme pre Teba našli zaujímavé riešenie v podobe svetovej organizácie, ktorej členmi boli ľudia, o  ktorých by si to nikdy nepovedal. Hovorím tu o Toastmasters!

Kto sú Toastmasters?

Toastmasters je nezisková organizácia pre každého, kto chce zlepšiť svoje znalosti v rečníctve. Na svete pôsobí už od roku 1924 a jej členmi boli mnohé významné osobnosti ako Leonard Nimoy (herec), K.C. Jones (basketbalista) alebo Donald D. Lennox (CEO Xerox). Postupom času sa tento klub začal zväčšovať a dnes ho môžeme nájsť v 135-tich krajinách sveta s počtom cez 330 000 členov. Na Slovensku ich môžeš nájsť nielen v Žiline, ale aj v Bratislave, Košiciach, Trnave či dokonca v Tatrách.

Čo znamená „byť Toastmasters členom“

Stať sa členom vôbec nie je zložité. Po úspešnej registrácii a nájdení mentora sa začína Tvoja cesta vzdelávania. Mentor je osoba, ktorú si buď Ty sám vyberieš alebo ti ho pridelí viceprezident pre vzdelávanie. Mentor Ťa sprevádza po ceste a vďaka konštruktívnej spätnej väzbe posilňuješ svoje silné stránky a odstraňuješ slabé stránky. Mimochodom, členmi Toastmasters nemusia byť len mladí ľudia. Priestor tu nájdu aj praxou ostrieľaní a skúsení ľudia. Takíto členovia prinášajú cenné skúsenosti a rady overené životom.

Poďme bližšie

Históriu a prebytočné informácie už nechám tak a prejdem k tomu najdôležitejšiemu – osobnej skúsenosti, ktorú s nimi mám. Na začiatok musím povedať, že som takisto ako Ty nevedel, čo mám očakávať. Fotky na Facebooku toho veľa nenapovedali. Informácie na oficiálnej stránke slovenského zastúpenia toho sľubovali až priveľa, aby to mohla byť pravda. Preto som bol prekvapený, keď došlo na samotné lámanie chleba. Samotná čajovňa vytvára príjemnú atmosféru, v ktorej sa dajú tráviť celé hodiny. Spojenie tohto miesta a členov organizácie vo mne vytvorilo pocit, že som na mieste, a spolu s ľuďmi, ktorých už dlho poznám.

Stretnutie

Stretnutie je veľmi zaujímavé. Všetko prebieha podľa časového plánu, ktorý je pripravený presne pre dané stretnutie, ktoré má každý týždeň vždy inú tému či dokonca jazyk (konkr. anglický). Pri stretnutí majú niektorí z členov svoju úlohu – jeden sleduje slovnú zásobu, iný spisovnosť, ďalší slovnú vatu, na ktoré počas stretnutia cielene upozorňuje.  Každé stretnutie má svojho moderátora, ktorý uvádza  pripravených rečníkov. Samozrejme, aj oni majú svoj čas, počas ktorého rozprávajú. Súčasťou stretnutia sa môžeš stať aj Ty a to pri improvizácií na tému, ktorú sa dozvieš až na pódiu. Pokiaľ sa nebojíš a vieš sa vynájsť, môžeš skončiť ako ja, s diplomom Najlepšieho improvizátora večera, prilepeným na stene nad mojim počítačom. 😀

„Post-stretnutie“

To, že moderátor vyhlási koniec, samozrejme, neznamená, že sa máš hneď zbaliť, obliecť a ísť domov alebo naspäť na intrák. Určite odporúčam zostať dlhšie. Ani nevieš ako, zarozprávaš sa s členmi, ktorí v uvoľnenej atmosfére popíjajú svoj čaj a diskutujú o kvalite svojho prednesu alebo roly. Dokonca, sú niekedy schopní otvoriť ba až absurdnú tému, ktorá sa potom rieši celé desiatky minút. Nevieš, o čom vravím, dokým nevyskúšaš!

Záver

Na záver mojej recenzie na Toastmasters odpovedám na otázku, ktorú aj oni osobne považujú za problém v šírení dobrého mena a tou je „Nie sú náhodou sekta?“ Moja odpoveď je jedno krátke a jednoduché NIE. Teda, pokiaľ pokladáš za sektu aj Debatné krúžky alebo stretnutia tehotných mamičiek. Toastmasters je skrátka klubom ľudí, ktorí majú svoj spoločný cieľ, za ktorým si idú a vzájomne si pomáhajú. Chceš sa menej hanbiť pred publikom? Chceš si zlepšiť slovnú zásobu? Chceš sa zlepšiť v angličtine? Otázok by som mohol klásť desiatky, no odpoveď na všetky je jednoduchá – „Skús Toastmasters a uvidíš, že neoľutuješ!“ 😉