Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Slavomír Jakab: ,, Nemám hranice alebo mantinely, kde by som si povedal, že toto kresliť nebudem“

Slavomír Jakab: ,, Nemám hranice alebo mantinely, kde by som si povedal, že toto kresliť nebudem“

Slavomír Jakab v sebe umeleckú dušu určite nezaprie. Svoju fantáziu bez váhania prenáša na plátno, kde vytvára kresby, ktoré sú zmesou reálnych vecí a abstrakcie. Sám seba vníma ako umelca, ktorý v umení nepozná hranice. Prednedávnom nám poskytol rozhovor, v ktorom nám porozprával o svojej tvorbe a vyhliadok do najbližšej budúcnosti.

Kedy a ako ste s kreslením začali?

Kresleniu som sa začal venovať v roku 2012 počas môjho pobytu v Londýne, kde som istý čas žil a pracoval.

Podnietil vás k tomu niekto alebo ste skúšali kresliť len tak, sám pre seba?

Ten impulz kresliť prišiel znenazdajky. Pamätám si, že som bol doma a pozeral z okna na záhradu a susedné domy. Zrazu som vzal ceruzu a papier a začal kresliť, čo som videl z okna. Tá prvá skica položila základy všetkým mojim neskorším ilustráciám, a tiež zadefinovala štýl, ktorým kreslím dodnes.

A aký štýl teda charakterizujú vaše kresby? 

Prvé roky boli ilustrácie viac sureálne. Dnes sa už snažím zobrazovať kombináciu reálnych vecí, objektov, postáv s abstrakciou, a to všetko svojím charakteristickým spôsobom. Do každej ilustrácie pridávam aj nejaké geometrické alebo symetrické prvky tak, aby zmiernili ten chaos a zmes tvarov. Čo ľudia oceňujú na mojich kresbách je, že nie sú prvoplánové a dokážu sa na ne dlho pozerať a objavovať nové veci.

Inšpirujete sa niečim alebo kreslíte výlučne podľa seba a svojej predstavy?

Samozrejme, že dnes v google ére umelcovi dlho nevydrží pocit originality. Sám som po čase zistil, že podobným štýlom kreslia aj iní ilustrátori vo svete. Napriek tomu si myslím, že mám charakteristický rukopis a moje diela sú rozpoznateľné od iných. Inšpirujem sa všetkým okolo seba, či už ľuďmi, príbehmi, minulosťou aj súčasnosťou. Rád kreslím na rôzne témy. Nemám hranice alebo mantinely, kde by som si povedal, že toto kresliť nebudem.

Používate na kreslenie nejaké špeciálne nástroje alebo vám vystačí klasická ceruza?

Na začiatku som kreslil len ceruzou, neskôr som objavil ink perá od firmy Staedler. To bola čierno biela doba môjho kreslenia, a k tomu som pridal promarkery Winsor&Newton, ktorými vyfarbujem ilustrácie. Ak potrebujem s kresbami ďalej pracovať v počítači, tak ich čierno biele vektorizujem a následne colorujem v pc.

Orientujete svoju tvorbu tým smerom, že na nej aj zarábate?

Áno, chcem si tým aj zarábať a robiť to pre ľudí, ak sa im to bude páčiť. Občas kreslím aj sám pre seba, ale to ma nenapĺňa tak, ako keď robím zákazku pre konkrétneho človeka. Prvé zákazky prišli niekedy pred piatimi rokmi. Kreslil som biografické a tematické ilustrácie, často ako dar pre nejakú ďalšiu osobu.

Máte za sebou dokonca aj live performance vystúpenie na jednom festivale v Bratislave. Určite to bol veľký zážitok. Prezraďte o aký festival išlo, a ako v krátkosti vystúpenie prebiehalo.

Bol to umelecký festival Rozbaľ to, ktorý sa konal v Starej tržnici v Bratislave a prezentovali sa tam rôzni umelci, performeri, výtvarníci a hudobníci. Prebiehalo to celkom jednoducho –  freestylovo sa pripravil maliarsky stojan, na ktorom bola veľká doska a na nej papier. Takmer celý deň som tam stál a kreslil naživo jednu sureálnu ilustráciu. Ľudia chodili na koncerty a výstavy, ktoré sa tam konali a ja som stál pri hudobnom pódiu a kreslil. Bolo to výživné a určite som vďačný za túto skúsenosť.

Vystavujete svoje diela, alebo sa na to v blízkej budúcnosti chystáte? 

Výstavu som zatiaľ nemal. Ponuky síce boli, ale keďže väčšinou kreslím na zákazku, tak v podstate nemám dosť vecí, ktoré by som vystavil. Mám to skôr ako víziu do budúcnosti, keď prenesiem svoje ilustrácie na väčšie plochy plátna, ktoré budú viac vhodné do galérie.

Momentálne je v procese prípravy kniha s vašimi ilustráciami. Môžete prezradiť aký bude mať názov, kedy zhruba vyjde, a na čo sa v nej môžeme tešiť?

Najskôr to mal byť výber mojich čiernobielych ilustrácii, ktoré by slúžili ako omaľovánky pre dospelých, ale dlho som s tým otáľal. Potom prišla masívna éra antistresových omaľovánok, takže momentálne váham, či vôbec niekedy pôjdem touto cestou alebo raz vydám autobiografický zborník mojich výtvorov.

Akým spôsobom vás kontaktujú ľudia, ktorí majú záujem o vaše diela?

Prezentujem sa hlavne na Facebooku, ktorý využívam ako moju online galériu a tu ma aj najčastejšie kontaktujú záujemcovia o nakreslenie ilustrácie, či už ako dar pre rodinu, známeho, svadobný dar alebo tiež klienti, ktorí majú záujem o komerčnú kresbu. Takže buď ma ľudia nájdu náhodou alebo po doporučení od známeho. Keď sa mi ozve cudzí človek a napíše, že sa mu páči moja tvorba a chceli by niečo nakresliť, tak to je veľká satisfakcia a pre mňa osobné uznanie, že to čo som si dal za cieľ – kresliť pre ľudí, sa napĺňa.