Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

O Rádiu X

Rádio X

Kto sme?

Rádio X – internátne rozhlasové štúdio (ďalej len IRŠ) je nezávislé informačno – kultúrne zariadenie Žilinskej univerzity ( ďalej len ŽU ).

Čo robíme?

Svojou činnosťou prispievame k informovanosti študentov ŽU. Pôsobnosť Rádia X sa vzťahuje predovšetkým na Ubytovacie zariadenia Veľký Diel ŽU ( ďalej len UZ VD ŽU ) a podľa potreby aj na iné pracoviská a zariadenia ŽU.

Čo ponúkame študentom?

Rádio X ponúka 24 hodín denne skvelú slovenskú aj svetovú hudbu a aktuálne informácie predovšetkým z pôdy internátov Žilinskej univerzity.

Čo môže urobiť študent pre nás?

Stačí nás počúvať.

Prečo by si sa mal stať našim členom?

Rádio X je ako študentská organizácia miestom, kde majú študenti možnosť spoznať nových ľudí, byť na miestach, kam sa iní študenti nedostanú, získavať čerstvé informácie z diania na univerzite, získavať výhody z členstva, nové skúsenosti z rôznych oblastí akými sú schopnosť reči, technické zručnosti, schopnosť riadiť ľudí, robiť marketing ale napríklad aj orientácia v oblasti žurnalistiky. Samotné priestory rádia sú skvelým miestom pre oddych od štúdia, zábavu ale najmä prácu spojenú s členstvom. V súčasnosti používame kvalitnú techniku, s ktorou sa môžete stretnúť aj v profesionálnych spoločnostiach venujúcim sa či už vysielaniu, alebo organizácií väčších podujatí.

 

Ďalšie informácie:

Rádio X je študentské rádio, vysiela pre študentov a aj jeho tím tvoria študenti. Je to médium  pôsobiace na Žilinskej univerzite. Okrem 24 hodinového prúdu hudby ponúka od pondelka do štvrtka v moderovanom vysielaní svojim poslucháčom zaujímavý program.  Zameriava sa predovšetkým na dianie na Žilinskej univerzite, internátoch na Veľkom Diele a samozrejme aj v samotnom meste Žilina a jeho okolí. Pestrá programová štruktúra je tvorená živými koncertmi kapiel, ktoré hrajú priamo v priestoroch rádia, ale aj rôznymi reláciami, ktoré sú „šité priamo na mieru“ pre poslucháčov (študentov).

Už v prvom roku fungovania sa éter Rádia X rozrástol na celkovo osem vysielacích okruhov. Okrem hlavného vysielacieho okruhu má aj 7 žánrovo zameraných: Dance X, Alternative X, Metal X, DNB X, Chillout X, Folklore X a Oldies X, tie však nemajú moderovanú časť vysielania.

Rádio X má vlastné nahrávacie štúdio. Vznikajú v ňom reklamy, zvukové nahrávky, koncerty a zároveň slúži aj ako „trénovací“ priestor pre začínajúcich moderátorov či technikov.

Členmi Rádia X sú študenti Žilinskej univerzity, ktorí svoju činnosť v rádiu berú ako ďalšiu možnosť osobného a profesionálneho rozvoja. Mnoho súčasných členov vďaka svojim začiatkom práve v Rádiu X pracuje v profesionálnych médiách, či už v rádiu alebo v televízií. Iní sa zasa venujú službám v oblasti reklamy, čo im taktiež umožnili ich začiatky v Rádiu X.

Ďalšou činnosťou, ktorú vykonávajú moderátori, redaktori a technici Rádia X je ozvučovanie a moderovanie rôznych podujatí na ŽU, ktoré organizuje buď priamo rádio alebo iná študentská organizácia, prípadne univerzita.

A aby sa nezabudlo, Rádio X si môžeš naladiť cez www.radiox.sk/prehravac. Budeme radi, ak sa staneš našim poslucháčom, pretože – Rádio X je Tvoje študentské rádio ;-).

História 

Rádio X ako internátne rozhlasové štúdio (IRŠ) je médium pôsobiace na pôde Žilinskej univerzity v Žiline, sídliace na internátoch Veľký diel, v suteréne bloku E. Jeho vznik súvisí s druhým IRŠ v Žiline − IRŠ RAPEŠ. V roku 2009 sa IRŠ RAPEŠ Veľký diel odlúčil od IRŠ RAPEŠ Hliny a začal vystupovať pod novou značkou Rádio X. Oficiálne spustenie vysielania Rádia X sa datuje na 5. október 2010. Od jeho spustenia obdržalo Rádio X veľký úspech, o čom svedčia aj jeho umiestnenia na celoslovenskej súťaži internátnych rozhlasových staníc – RádioRallye. Za prvý rok fungovania sa éter Rádia X rozrástol na celkovo osem vysielacích okruhov. Okrem hlavného vysielacieho okruhu má aj 7 žánrovo zameraných: Dance X, Alternative X, Metal X, DNB X, Chillout X, Folklore X a Oldies X.