Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Miroslav Broz: ,,Fotografovaním chcem ľuďom ukázať veci, ktoré voľným okom nevidia“

Miroslav Broz: ,,Fotografovaním chcem ľuďom ukázať veci, ktoré voľným okom nevidia“

Pred šiestimi rokmi sa Miroslav Broz z Trnového začal venovať fotografovaniu, a urobil veľmi dobre. Dnes je z neho pán fotograf, ktorý svoje fotografie, zachytávajúce najmä prírodu, zvieratá a nočnú oblohu, aj vystavuje. Ak si chcete pozrieť niektoré z diel, dozvedieť sa viac o fotografovaní a najbližšej výstave, prečítajte si rozhovor, ktorý nám Miroslav Broz poskytol.

Ako sa začala vaša cesta k fotografovaniu?

Začalo to záľubou v turistike. Nachádzal som mnohé miesta, ktoré som si chcel nejakou formou uchovať. Vybral som si fotografovanie. Čím ďalej, tým viac ma to pohlcovalo. Na internete som sledoval rôzne videá, fotografie a stránky súvisiace s fotografovaním. Kúpil som si knihy týkajúce sa tejto tematiky, a mnoho informácii som si naštudoval. Momentálne sa fotografovaniu venujem intenzívne.

Čo pre vás fotografovanie znamená?

Fotografovaním chcem ľuďom ukázať veci, ktoré voľným okom nevidia. Taktiež je to aj o zdieľaní určitého okamihu. Mám potrebu zachytiť prítomný okamih, ktorý sa pravdepodobne viac krát nezopakuje, pretože príroda a svet samotný neustále podliehajú zmenám. Na druhej strane je pre mňa fotografovanie relax, a čiastočne i práca, pretože fotografujem svadby, rôzne oslavy a podujatia.

Kedy sa vám dostal fotoaparát prvý krát do ruky? Naučil vás niekto fotiť alebo ste samouk?

Najprv som fotil viac menej pre zábavu kompaktom alebo telefónom. Neskôr, keď som sa začal viac venovať turistike a fotografovaniu, tak som chcel fotky lepšej kvality. Preto som si zaobstaral zrkadlovku.

Akú značku zrkadlovky používate?

Napriek tomu, že je na trhu veľa dobrých značiek používam Nikon.  Nevybral som  si túto značku kvôli kvalite. Vtedy som bol vo svete fotografovania iba nováčikom. Keď si však človek zadováži určitú značku a k nej nejaké príslušenstvo, tak sa mu už neoplatí prechádzať na niečo iné. Osobne som s Nikonom spokojný.

Kde vyvolávate fotky, resp. Kde je vaša fotokomora?

Najradšej dávam vyvolať fotografie cez jednu firmu v  Žiline. Nielenže sú v dobrej kvalite, ale aj za priaznivú cenu. Väčšinou sú to fotografie určené na výstavy a obrazy. Malé fotky nevyvolávam. Ak má niekto zákazku, tak ich odovzdávam v elektronickej podobe.

Je známe, že fotografi majú k dispozícii viac fotoaparátov. Je to aj váš prípad?

Áno. Chodievam ovešaný ako vianočný stromček. Človek skrátka nevie na čo narazí, a aký objektív bude potrebovať. Povedal by som, že je to už taká choroba, pretože fotím viacmenej všetko, či už krajinu, zver, nočnú oblohu, modelky,… .

Na vašich fotografiách je vidieť, že vás fascinuje nočná obloha. Pôsobí to na vás magicky?

Je to zaujímavé tým, že v noci voľným okom nie je vlastne nič vidieť. Fotoaparát má citlivý snímač, ktorý krajinu dokáže vykresliť. Fotky predtým vyzerajú svetlé, akoby boli odfotografované cez deň, ale pritom, keď fotím je úplná tma. Pre ľudí je to zaujímavé, pretože je to neobvyklé.

Máte však fotografie i za denného svetla. Aký je rozdiel medzi fotením v tme a za svetla?

Keď je svetlo, tak vlastne odfotím čo vidím a páči sa mi. Jediným, povedal by som, mínusom je maskovanie, aby ma zver skrátka nevidela. V noci mám predstavu, ale až na fotke vidím, ako to bude vyzerať. Upraví sa to buď vo fotoshope alebo v inom programe. Finálna fotografia je hotová neskôr, pretože sa musia napríklad zosvetliť tiene alebo zostriť určité detaily.

Spomínala som, že na vašich fotografiách je vidieť i zvieratá, a to zblízka. Ako ich fotíte, veď zvieratá sú väčšinou plaché? Pomáha vám v tom maskovanie dostatočne?

V podstate áno. Som v maskovacom oblečení skrytý maskovacou sieťou. Na vytypované miesto prichádzam v noci a sedím tam až do východu slnka. Zver nevie, že som tam. Cíti síce nejaký ľudský pach, ale nevidí ma. Pomáha mi aj to, že fingujem zvuky zvierat, ktoré prilákajú iné zvieratá, a tiež vtáctvo.

Hľadáte inšpiráciu aj v iných krajinách, alebo sa sústreďujete výhradne na krásy Slovenska?

Chodievam často do Dolomitov v Taliansku. Tento rok sa mi podarilo fotiť na Islande. Napriek tomu Slovenský kraj fotím veľmi rád. Najčastejšie napríklad Tatry, Súľovské skaly, Terchovú alebo aj Malú Fatru. V skutočnosti to však nehrá značnú úlohu, pretože je veľmi zaujímavé urobiť dobrú fotku na obyčajnom mieste. Vydolovať z takého miesta peknú fotografiu je väčšie umenie.

Čo by ste poradili začínajúcim fotografom?

Začínajúci fotografi ma často kontaktujú. Snažím sa im v rámci fotografovania pomôcť, poradiť a usmerniť ich. Je veľmi dôležité, aby to človeka naozaj bavilo a bol pre to zapálený. Veľmi dobrou školou je podľa mňa internet. Stačí si pozrieť nejaké videá, návody, fotoportály alebo sledovať iných fotografov. Skrátka sa inšpirovať. Postupne si každý fotograf vytvorí svoj vlastný, originálny štýl.

Svoje diela tiež vystavujete. Momentálne prebieha výstava v Budatíne. Prezraďte, kde a kedy sa bude konať najbližšia výstava vašich fotografií.

Výstava v Budatíne trvá do konca júna. Tvoria ju diela štyroch autorov. Zameriavame sa na fotografovanie krajiny, ale každý vlastným štýlom. 2.7. 2019 o 16:30 sa koná vernisáž výstavy vo výstavnej miestnosti Makovického domu v Žiline. Výstava trvá do 25.7. 2019. Vstup je zdarma. Budem rád, ak si nájdete čas a prídete sa pozrieť, pokochať a tiež sa inšpirovať našími dielami.