Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Benefičný koncert pre Dušana

Benefičný koncert pre Dušana

Ľudskosť ešte nevymrela. To dokazuje i Benefičný koncert pre Dušana, ktorý zorganizoval slovenský zabávač, spevák a imitátor Štefan Hruštinec. Koncert je zameraný na pomoc Dušanovi Cigánikovi, ktorý je pripútaný na invalidný vozík. Podarilo sa nám spojiť s organizátorom podujatia  Štefanom Hruštincom, ktorý nám ochotne odpovedal na pár otázok.

 

Prečo ste sa rozhodli zorganizovať Benefičný koncert pre Dušana, ktorý sa uskutoční 27.10.2019 v Bytči?

Benefičný koncert pre Dušana som sa rozhodol zorganizovať na základe oslovenia, respektíve prosby od jeho manželky, ktorá ma v lete pristavila s tým, či by som nevedel nejakou formou pomôcť v situácií, do ktorej sa nešťastnou náhodou dostali. Keďže sa pohybujem v kultúrnej oblasti a spolupracujem s mnohými skupinami a spevákmi, napadlo ma zorganizovať niečo také, čo mi je blízke.

 

Mohli by ste nám povedať niečo bližšie o Dušanovi, pre ktorého je koncert určený? Ste v nejakom bližšom kontakte?

Dušan Cigánik je otec 3 detí, ktorý pracoval v stavebnej firme. V septembri minulého roka spadol tak nešťastne zo stromu, že si presekol miechu a zostal na invalidnom vozíku. Odvtedy sme v kontakte a priebežne sa zaujímam o jeho zdravotný stav a celkovo aj o to, ako sa mu darí vyrovnať s touto situáciou.

 

Na čo konkrétne využije Dušan vyzbierané peniaze? 

Peniaze, ktoré sa vyzbierajú rodina použije na liečebné procedúry, prerábky v dome a ďalšie veci, ktoré je potrebné zrealizovať pri takomto druhu postihnutia. Verím, že aspoň trošku pomôžu v neľahkej situácií.

 

Usporiadavate rôzne akcie. Už ste zorganizovali niekedy podobný koncert v rámci charity, alebo je to prvý krát?

S organizovaním komerčných podujatí mám bohaté skúsenosti. Avšak charitatívny koncert organizujem prvýkrát.

 

Zorganizovať takýto koncert je určite náročné. Ako to bolo s organizáciou a ako dlho vám trvala príprava?

Áno, nie je to úplne jednoduché a v podstate sa tomu priebežne venujem asi štyri mesiace. Je toho naozaj veľa, či už zabezpečiť vhodný priestor, osloviť účinkujúcich z rôznych kútov Slovenska, zosúladiť to tak, aby mohli prísť, zabezpečiť predaj lístkov, ich výrobu a tiež i reklamu v médiach a cez sociálne siete. Oslovil som však priateľov, ktorí mi vedeli pomôcť. Pomohli mi nezištne, či už pri výrobe vstupeniek a plagátov ,Peter Ballo, predaj lístkov mi umožnila Mária Košútová v kvetinárstve Ruža v Bytči, priestory Domu kultúry mi poskytol primátor mesta Bytča, Miroslav Minárčik, spracovanie reklamy a videí, Michal Trulík, mediálni partneri Rádio Frontinus a Rádio Muzika, podnikatelia v Bytči, ktorí mi umožnili výlep plagátov vo výkladoch ich prevádzok, za technické zabezpečenie akcie, Marián Dokupil. Všetci spomenutí mi pomohli bez nároku na akýkoľvek finančný príspevok, keď tak za symbolický. Všetkým ďakujem.

 

Koncert prebehne len jednorazovo v Bytči, či aj v inom meste/mestách?

Koncert prebehne len v Bytči.

 

Lístky na tento koncert sa rýchlo rozpredávajú. Na akých hudobníkov sa môžu návštevníci tešiť?

Koncert sa teší veľkému záujmu zo strany divákov. Teším sa z toho, pretože mojim snom bolo naplniť priestory kultúrneho domu do posledného miesta. Neviem síce, či sa to podarí. Som však vďačný a šťastný za každého diváka, ktorý príde. Oni svojou účasťou a zakúpením lístka pomáhajú tiež. Všetky peniaze budú okamžite po skončení koncertu poukázané na účet rodiny, pre ktorú koncert organizujem. Rôzne organizácie sa skrývajú za benefície, ale častokrát z vyzbieraných finančných prostriedkov dostane postihnutá rodina iba zlomok zo sumy, ktorá sa vybrala. Koncert, pod ktorý sa podpisujem bude v tomto iný.Všetci účinkujúci budú vystupovať bez nároku na akýkoľvek honorár, to znamená, že nedostanú nič, dokonca ani preplatené cestovné náklady. Diváci sa môžu tešiť na skupiny Akord, Profil, Progres, Orions, Aspero, Galaktic, sestry Bacmaňákové, Duo Mirka a Ondrej, Elišku Drobčiarovú a Tomáša Bezdedu. Samozrejme tam nebudem chýbať ani ja.

 

Uvažovali ste nad tým, že ak by koncert dopadol čo najlepšie, pokračovali by ste v tom i naďalej, čiže usporiadali podobné koncerty zamerané na pomoc iným? 

To neviem teraz povedať. Bez toho, aby som bol oslovený nespravím nič prvý. Ak však bude niekedy v budúcnosti o niečo takéto záujem, tak sa ničomu nebránim. Sám sa zúčastňujem podobných akcií a vždy rád pomôžem. Podnet ale musí prísť z druhej strany. Potom sa na základe dôkladnej analýzy rozhodnem, či sa pod takýto projekt podpíšem.